Kakva je dobra rok trajanja za vožnju maratona?

Želite dobar maraton, ali kako se to može usporediti s drugima? Istina je da je sve relativno kad je riječ o dobrim maratonima. Za elitne trkače, utrka muškaraca na glavnom maratonu može biti osvojena za oko 2 sata, 5 minuta, a ženska se utrka može osvojiti za oko 2 sata i 22 minute. No, 99 posto trkača maratona ne trči ni blizu tih vremena.

Evo nekoliko realističnijih mjerila za mjerenje vremena završetka maratona.

Prosječno vrijeme završetka maratona

U smislu prosječnih maratonskih vremena, medijan maratonskog završetka 2016. godine za muškarce u američkim maratonima bio je 4:22:07 (9:59 minuta po milju), prema Running USA . Medijan završnog vremena za žene bio je 4:47:40 (10:58 minuta po milju).

Kvalifikacije vremena bostonskog maratona

Za neke amaterske trkače, kvalifikacijska vremena Boston Marathona (BQ) predstavljaju mjeru "dobrog" maratonskog vremena. No, samo mali postotak trkača maratona zapravo postiže ovo vrijeme. Kako bi se kvalificirali za Boston Maraton, muškarci od 18 do 34 godine moraju trčati 3:05 ili brže, a žene u toj dobnoj skupini moraju trčati 3:35 ili brže. Nakon toga dodjeljuje se dodatno vrijeme starijim dobnim skupinama. Standardi BQ vremena mogu se mijenjati iz godine u godinu. Da biste se kvalificirali, morate pokrenuti maraton koji je jedan od odabranih utrka u Bostonu Qualifier.

Mnogi trkači odabiru jedan od maratona s najbržim tečajevima kako bi pokušali zaraditi BQ vrijeme.

Postavljanje osobnog zapisa

Za većinu prvoklasnih maratonera cilj je obično završiti, a ne brinuti se o njihovom završnom vremenu. Trkači koji vode više maratona obično svoje rezultate poboljšavaju dok steknu više iskustva i povjerenja.

Ne stavljajte previše pritiska na sebe kako biste brzo trčali u svom prvom maratonu. Jednom kada imate maraton pod pojasom, onda je zabavno natjecati se protiv sebe i pokušati pobijediti svoj osobni rekord (PR), a ne brinuti o tome što drugi trkači rade.

Svoje vrijeme završetka možete koristiti za kraće udaljenosti kako biste procijenili vrijeme utrke maratona . Znajući svoje vrijeme za druge udaljenosti kao što su milja , 5K , 10K i polumaraton , možete odrediti jeste li na pravom putu za svoje najbolje vrijeme maratona.

Usporedite se s paketom

Ako ste znatiželjni o rasponu tipičnih vremena završetka maratona, pogledajte prethodne rezultate utrke, koje treba navesti na web stranici maratona. Možete vidjeti doba pobjednika dobnih skupina, one koji su završili u sredini paketa, i one koji su završili na stražnjoj strani paketa.

Age-ocjenjivanja

Vaša izvedba uistinu ovisi o brojnim čimbenicima, kao što su vaša razina iskustva, dob i spol. Jedan od načina da se svi sudionici maratona na jednakom terenu, bez obzira na njihovu dob i spol, dobivaju prema dobi. Dobiveni rezultati omogućuju vam usporedbu vremena utrke s ostalim trkaćim natjecateljima, kao i standardu za vašu dob i spol.

Možete upotrijebiti kalkulatore dobnih razreda kako biste odredili dobno ocjenjivanje vremena utrke kako biste usporedili kako se vaše vrijeme završavanja uspoređuje s drugima.

Rasporedi treninga maratona

Maraton je ozbiljan izazov, bez obzira je li to vaš prvi ili vaš pedeset. Vaše vrijeme treba poboljšati s iskustvom i pravilnim uređajem. Ako planirate pokrenuti maraton , ovdje su neke rasporede treninga koje možete izabrati:

Riječ od

Kao trkač John Bingham, rekao je: "Čudo nije da sam završio. Čudo je što sam imao hrabrosti za početak." Možete izbjeći sve pogreške u rookie maratonu i biti u potpunosti spremni za dan utrke , ali sve se može dogoditi tijekom 26.2 milja. Možete ponijeti trofej za svoju dobnu skupinu ili biti posljednji trkač preko ciljne crte. U oba slučaja, vi ste maratonac i vi ste pobjednik. Nosite svoju maratonsku medalju ponosom.